Må man bytte lejebolig?

Må man bytte lejebolig?

Søg boliger til leje i hele Danmark

Ønsker du en større eller mindre lejebolig? I så fald kan du her læse om spørgsmålet ”Må man bytte lejebolig? ”.

Der er ifølge lejelovens § 73, 3 regler du skal leve op til for at du har bytteret.

1. Hvis du har boet i din lejebolig i minimum 3 år.

2. Hvis din udlejer bor i ejendommen, så skal der være minimum 7 beboelseslejligheder i ejendommen, før at du har bytteret. Hvis din udlejer ikke bor i ejendommen er antallet af beboelseslejligheder ligegyldigt.

3. Der må ikke byttes til flere personer end hvad der er beboelsesrum til. I en 3-værelses lejlighed, må der derfor maks. flytte 3 personer ind.

Hvis du opfylder disse regler har du som udgangspunkt bytteret, men der kan dog være flere ting der spiller ind over, som kan hindre at du må bytte. Dette kan eksempelvis være, hvis din udlejer har en god grund til ikke at tillade et bytte. F.eks. hvis udlejeren har tidligere kendskab til dem du ønsker at bytte med og at udlejeren kan dokumentere, at de har misligholdt deres forpligtelser.

Forhåbentligt gav dette et indblik i svaret på spørgsmålet ”Må man bytte lejebolig? ”, ellers så kan du læse mere omkring fremleje af lejeboliger her.